Elstom – protetyka

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która w ostatnim czasie rozwinęła się dynamicznie pod względem uzyskanego efektu estetycznego, nowoczesna protetyka pozwoli Państwu odzyskać naturalny uśmiech.
nadrzędnym celem leczenia protetycznego jest zaoferowanie rekonstrukcji protetycznych o wyraźnie lepszym standardzie, ze spojrzeniem z innej perspektywy oraz nowej estetyki poprzez połączenie perfekcji natury i wyobraźni na drodze do doskonałości.

Elstom – protetyka

Protetyka odtwarza pierwotne warunki zgryzowe po utracie lub zniszczeniu zębów naturalnych. Brak leczenia protetycznego i uzupełnienia utraconych zębów niesie poważne konsekwencje: jest nią utrata młodzieńczego wyglądu i zmiana rysów twarzy, powstanie większej ilości zmarszczek mimicznych, problemy związane z żuciem, a w konsekwencji z trawieniem pokarmów, zanik kości wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy, niekorzystne zmiany w zgryzie i okluzji.

Naszym celem jest spełnienie Państwa oczekiwań. Dentyści Elstom dążą do tego, aby uzupełnienia protetyczne spełniały wymogi estetyki. Najważniejsze jest jednak, aby odtworzone zęby były w naturalnych proporcjach, a ich ustawienie było harmonijne w stosunku do twarzy, warg i dziąsła. Odpowiednio dobrana rekonstrukcja protetyczna pozwala na uzyskanie efektu odmłodzenia, zmarszczki ulegają spłyceniu, zapadnięty profil wypełnia się.

Nieestetycznie wyglądające lub brakujące zęby możemy zastąpić poprzez inlay/onlay, licówki, korony i mosty licowane porcelaną lub całoceramiczne (bardziej estetyczne), implanty i protezy . Uzupełnienia protetyczne dzielą się na stałe (nie dające usunąć się z ust), ruchome (dające wyjąć się z ust), lub kombinowane (ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zatrzasków, zasów, koron teleskopowych.

Protezy na implantach

W trosce o pacjentów z bezzębiem proponujemy protezy over denture wsparte na 2-4 implantach. Dzięki nim ruchome, niewygodne protezy przyklejane klejem przechodzą do historii. Proteza osadzona na implantach nie utrudnia mówienia, jak zdarza się w przypadku tradycyjnych protez, umożliwia jedzenie wszystkich, nawet najtrwardszych pokarmów. Proteza taka przy względnie przystępnych kosztach, diametralnie poprawia komfort użytkowania w porównaniu do zwykłych protez całkowitych osiadających.

Inlay Onlay

To najlepszy rodzaj wypełnienia i rekonstrukcji zęba, alternatywa dla rozległych plomb, gdzie ubytek twardych tkanek zęba sięga 30-50%. Wykonuje się je w pracowni protetycznej z porcelany lub kompozytu. Cechą tego rozwiązania jest wyjątkowa szczelność, estetyka. Inlay, onlay wzmacniają ząb o 75% gdzie klasyczne wypełnienia, redukują wytrzymałość o 50%. Badania podają, że średnia żywotność klasycznego wypełnienia to 5-7 lat natomiast inlay i onlay 10 lat.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Stomatolodzy stosują wkłady koronowo korzeniowe, kiedy doszło do znacznej utraty twardych tkanek zęba na skutek próchnicy lub urazu, a zęby wymagają odbudowy bądź wzmocnienia przed osadzeniem koron czy mostów. Wkłady wykonywane są z metalu, ceramiki i włókien szklanych.

Licówki

Licówki są to uzupełnienia protetyczne w formie nakładki na ząb, które pozwalają na osiągnięcie niebywałych efektów estetycznych. Wskazaniami do ich stosowania są nieestetyczne „plomby”, przebarwienia zębów i korekta kształtu.

Korony

Korony to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w przypadku kiedy wypełnienia kompozytowe nie gwarantują skutecznego uzupełnienia ubytku a także z powodu rozległych braków własnych tkanek zęba. Dzięki koronom możemy zmienić kształt i kolor wszystkich zębów. Najprostszy podział koron to korony na podbudowie metalowej i korony całoceramiczne. Korony całoceramiczne zrewolucjonizowały możliwości estetyczne. Uzyskane uzupełnienie protetyczne w żaden sposób nie różni się wyglądem od własnego zęba.

Protezy

Protezy to uzupełnienia protetyczne, które pacjent może wyjąć z ust. Ze względu na ilość nieuzupełnianych braków zębowych mogą być częściowe lub całkowite. W zależności od zastosowanych materiałów i konstrukcji protezy mogą być szkieletowe, standardowe akrylowe lub bardziej komfortowe – elastyczne. Dla zwiększenia retencji i utrzymania stosujemy zatrzaski, zasuwy i teleskopy.

photo by: Mirosław Juszczak