Elstom – cyfrowe zdjęcia rentgenowskie

Pantomogram Dzięki swoim właściwościom zdjęcie pantomograficzne jest jedyną w swoim rodzaju metodą diagnostyczną , umożliwiającą wczesne wykrycie wszelkich zmian ,w tym patologicznych, w kościach szczęki i żuchwy, w stawach skroniowo-żuchwowych oraz w zatokach szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne wykonywane w Pracowni Rentgenowskiejaaa

Pantomogram

Dzięki swoim właściwościom zdjęcie pantomograficzne jest jedyną w swoim rodzaju metodą diagnostyczną , umożliwiającą wczesne wykrycie wszelkich zmian ,w tym patologicznych, w kościach szczęki i żuchwy, w stawach skroniowo-żuchwowych oraz w zatokach szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne wykonywane w Pracowni Rentgenowskiej w Elstom nazywane przez pacjentów panoramą to technika obrazowania, która jest używana w celu otrzymania pojedynczego zdjęcia szeroko pojętych struktur twarzy.

Dzięki takiej metodzie na jednym zdjęciu uwidocznione zostają jednocześnie wszystkie zęby szczęki i żuchwy zarówno te widoczne dla lekarza jak i te które nie są widoczne w jamie ustnej czyli niewyrznięte oraz zatrzymane. Dodatkową korzyścią z wykonania zdjęcia pantomograficznego – pantomogramu jest możliwość uwidocznienia również tkanek otaczających zęby, tkanki kostnej szczęki i żuchwy, zatok szczękowych, przegrody nosowej oraz oczodołów. Pantomogram umożliwia nam również dokonanie oceny stawów skroniowo-żuchwowych. Pantomogram jest nieodzownym badaniem wstępnym podczas leczenia implantologicznego stanowi jego pierwszy etap jakim jest planowanie leczenia. Drugim miejscem gdzie zalety pantomogramu są nieocenione jest ortodoncja, bez jego wykonania nie ma możliwości przejścia do dalszego leczenia ortodontycznego. Zaletami badania przy pomocy pantomografu jest uzyskanie zdjęcia o dużym zakresie obrazowania przy relatywnie niskiej dawce promieniowania. Nie jest to uciążliwe ani dla pacjenta dorosłego ani dla dziecka! Pantomogram może być wykonany u pacjenta niezdolnego do otwarcia ust, pacjenta na wózku czy też u pacjentów z innymi problemami psycho-ruchowymi a to wszystko ze względu na krótki czas wykonania i odpowiednią budowę urządzenia.

Wewnątrzustne zdjęcia zębów

Zdjęcia punktowe zębów dają dokładny obraz całego zęba, a szczególnie przebiegu korzeni ich ilości, budowy czy też stopnia zakrzywienia i ukierunkowania kanałów. Wewnątrzustne zdjęcia rtg często wykorzystywane są do diagnostyki podczas leczenia próchnicy zębów,a nieodzownie do stwierdzenia stanów zapalnych miazgi zęba czy też tkanek okołowierzchołkowych korzeni zębów. Dodatkową korzyść jaką uzyskamy podczas wykonania zdjęcia, to jest możliwość wykrycia ewentualnej próchnicy na powierzchniach stycznych zębów. Zdjęcia punktowe wykorzystywane są do diagnostyki przed ewentualną ekstrakcją zęba, oraz kilkakrotnie podczas każdego leczenia kanałowego.

photo by: Mirosław Juszczak